Tag Archive: vitiligo hastalığı

D Vitamini Ve Vitiligo

    Vitiligo ve vücudumuzdaki D vitamini düzeyi arasında bir ilişki olduğu düşünülüyor. D vitamini eksikliği sonucu vitiligo hastalığının ortaya çıkabileceğine inanılıyor.
    D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. UVB ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt tarafından üretilmektedir. En önemli D vitamini kaynağı güneştir ve ihtiyacımız olan D vitamininin % 90 nı güneş tarafından karşılanmaktadır. Kalsiyum ve fosfor emilimi için gereklidir.

   Vitiligo ve diğer otoimmün hastalıkların tedavisinde D vitamini yeterli seviyede tutarak belirtilerin ve prognozun iyi olması sağlanabilir. Vitiligo belirtileri D vitamini eksikliği ile artabilmektedir. Bu nedenle vitiligo hastalığının tedavi sürecinde yeterli düzeyde güneşlenmeye özen gösterilmelidir. Koruyu kremler kullanarak güneşin oluşturabileceği yan etkilerin önüne geçilmesi gerekir.
   D vitaminini yeterli düzeyde tutmak için 3 ana yöntem vardır: Güneş, Gıda ve D vitamini takviyesi.
Güneş: Yaklaşık 20 ila 30 dakika güneşe maruz kalma sonucu 48 saat içinde 20.000 (IU) D vitamini üretilmektedir. Günlük D vitamini miktarı 5000 (IU) uluslararası birimdir. Her gün en az 10 dakika güneşlenme ile bu ihtiyaç rahatlıkla karşılanabilmektedir.
Gıda: Yumarta sarısı, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar, karaciğer, ekmek, tahıllar ve süt gibi besinler D vitamini yönünden zengindir.
D vitamini takviyesi: Mecbur kalınmadığı sürece kullanılması önerilmez.
Vitiligo hastalığında cilt durumunu iyileştirmek için D vitamini normal seviyelerde tutulmalıdır.

Sahte Vitiligo Kürlerine Ve İlaçlarına Nasıl Dikkat Edilmelidir?

    Vitiligo hastalığı hakkındaki bilgi eksikliği nedeniyle piyasada vitiligonun kesin tedavisi konu başlığında sahte vitiligo ilaçları satılıyor. Vitiligo tedavisinde medikal tıptan tatmin olmayan hastaların varlığını fırsat gören sahte vitiligo ilaç üreticilerine dikkat edilmesi gerekiyor.  İlk yapılacak korunma önlemi hastalık hakkında çekilen bilgi açlığının giderilmesidir. Güvenilen kaynaklardan hastalık hakkında doğru bilgiye ulaşılmalıdır. Nedeni,belirtileri,tedavisi,diyeti.. gibi bilgilerin hasta kişi tarafından araştırılması faydalı olacaktır. Bakanlık onaylı üretim yapılıp yapılmadığının bilinmesi gerekiyor. Kullanılacak ürünün oluşturabileceği yan etkileride öğrenilmelidir. İnternetten üzerinden önceki kullanan kişilerin yorumlarınada göz atılabilir.


Amerika Vitiligo Araştırma Vakfı‘ na (AVRF) göre, vitiligonun bilinen kesin bir tedavisi yoktur, tedavilerle pigment kaybı durdurulabilir ve tekrardan pigment oluşturulabilir. 


Kesin vitiligoyu tedavi ettiği ileri sürülen ilaçlara ve kürlere karşı temkinli olunmalıdır ve sorgulanmadan inanılmamalıdır.

Kereviz İle Vitiligo Tedavisi – Kereviz Faydaları Yararları

   Vitiligo tedavisinde kerevizin doğal bir ilaç kabul edildiği yaygın bir şekilde biliniyor. Kerevizin yüksek psoralen içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Doğal bitkilerden elde edilen psoralen, vitiligo tedavi yöntemlerinden olan fototerapi de yıllardır kullanılmaktadır. Psoralen deriden emilebilir,kontakt dermatitisin oluşumunda rol oynar ve ışığa duyarlılık oluşturur, bir tür furokumarin dir. Psoralen ultraviyole ışınlarıyla birleştirilerek insanlarda sedef ve vitiligo hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kereviz de doğal psoralen içererek  güneş ışığıyla birleşince cilt reaksiyonu yaratarak cildi uyarır.

Vitiligo Hastası Michael Jackson Videoları

Pop’un Kralı Michael Jackson Videoları - Michael Jackson Vitiligolu Halleri
 


Vitiligo Hastası Ünlü Sunucu Lee Thomas Videoları

Vitiligo Hastası Ünlü Sunucu Lee Thomas Videoları
 

Ceviz Kabuğu İle Vitiligo Kamuflajı Videoları

Ceviz kabuğu ile vitiligo kamuflajı nasıl yapılır? Ceviz kabuğu vitiligo hastalığında beyaz lekeleri kapatır mı?
İlk Hali

Son Hali

Vitiligo Videoları


Vitiligo Hastası Michael Jackson Videoları



Vitiligo Kamuflaş Videoları- Vitiligoda Beyaz Lekeleri Kapatma Teknikleri Videoları


Vitiligo Tedavi Videoları



Vitiligo Hastası Ünlü Sunucu Lee Thomas Videoları

Ceviz İle Vitiligo Kamuflajı Videoları

Vitiligo Kamuflaş Videoları

Vitiligo kapatıcı makyaj teknikleri – Vitiligo kamuflajı – Dövme ile vitiligo kamuflajı - Vitiligo kapatıcı makyaj nasıl yapılır? – Vitiligo hastalığında beyaz lekeler nasıl kapatılır?

Turp Tohumu Ve Sirke İle Vitiligo Tedavisi

    Vitiligo hastalığında toz turp tohumu melanin kaybının önlenmesinde etkilidir. Vitiligo hastalığındaki beyaz lekelerin yayılmasını durdurmaktadır.
Nasıl kullanılmalıdır?
35 gram toz turp tohumu ile 2 çay kaşığı üzüm sirkesi karıştırılarak hamur haline getirilir. Oluşan macun her gün beyaz lekeler üzerine sürülür. En az 30 dk. bekletilmesi gerekir. Daha sonra su ile  durulanabilir. Beyaz lekeler zamanla kaybolmaya başlayacaktır. Bu tedavininde bildirilen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Bakır Kapta Su İçmek İle Vitiligo Tedavisi

    Vitiligo hastalığının bakır mutfak eşyaları kullanımı ile tedavi edilebilir olduğu görülmüştür. Bakır kap içine geceden doldurulmuş suyun sabah içilmesi melonosit hücreleri uyarıyor. Bu son derece ekonomik ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Bu tedavinin melanin üreten melanosit hücreleri uyararak beyaz lekeleri 6 ay ve 1 sene içinde iyileştirdiğine inanılmaktadır.